Müşteri Destek Departmanı 7/24

İade Politikası

Bazı durumlarda geri iade yapmanızı gerektirebilecek durumlar olabileceğinin farkındayız. İşte bu sebepten dolayı 30 günlük bir iade kuralımız bulunmaktadır.
30 Günlük Memnuniyet Garantisi

Bizden satın aldığınız ürünleri geri ödeme, iade ücreti veya gelecek satışlarda kullanılmak üzere aldığınız mağaza kredilerinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz

(a) Hasar görmüş veya orijinalliği bozulmuş bir ürün aldıysanız;

(b) Kusurlu veya eksik bir ürün gönderildiyse;

(c) Yanlış ürün gönderildiyse;

(d) Fikrinizi değiştirip açılmış ama kullanılmamış bir ürünü değiştirmek isterseniz.

Bu web sitesinde satın alınan ürünler için yalnızca bu 30 günlük iade politikasını sunuyoruz/ Diğer satıcılardan örneğin “Poliglu” ürünlerinden satın aldıysanız iadeler için lütfen o markanın sitesine bakın, çünkü bu tür iadeler satıcının politikasına tabi olabilir ve bu konuda bizim kontrolümüz yoktur.

Alınan sipariş

30 gün

İADE EDİLEBİLİR

İADE EDİLEMEZ

İletişim formunu doldurun

3 iş günü

Müşteri desteği size şunları gönderecektir:

  • iade formuna bağlantı;
  • RMA numarası;
  • iade adresi.

Bize iade paketi + takip numarası gönderin

Paket teslim alındı

14 iş günü

İADE SORUNLARI

Nakliye ücretlerinin iade edilmediğini lütfen unutmayın.

Bir Ürünü İade Ederken Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Adım #1 - Sipariş ettiğiniz ürünleri teslim aldıktan sonraki 30 içinde https://poliglu.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak Müşteri Destek Ekibimizle iletişime geçin. Lütfen müşteri desteğine Tam Adınızı, E-postanızı ve Sipariş numaranızı verin ve ürünü neden iade etmek istediğinizi kısaca açıklayın.

Adım #2 - Müşteri destek ekibimiz sorunuza 3 iş günü içinde yanıt verecektir; iade talebiniz bu İade Politikası ve Hizmet Şartlarında belirtilen hüküm ve koşulları karşılıyorsa, doldurmanız için size bir iade formu (İade Ürün Yetkisi ("RMA")) göndereceğiz. İade adresi:
Returns - Logismart
Galinės g. 1, 13-14 rampa, Galinė
LT-14247 Vilniaus r.
Lithuania
İadelerin yalnızca RMA formu doldurulduktan sonra kabul edildiğini lütfen unutmayın. RMA'yı önceden doldurmadan gönderilen siparişlerden sorumlu değiliz ve bu tür iadeler işleme alınamaz.

Adım #3 - Ürününüzü güvenli ve emniyetli bir şekilde yeniden paketleyin, verilen RMA formunu paketin görünür bir yerine iliştirin ve iade edilen ürünleri RMA formunda verilen iade adresine gönderin.
Kusurlu olmayan ürünler, üreticinin koşullarında, orijinal ve hasarsız ambalajında iade edilmelidir. Kusurlu ürünler için, iadeyi ayarlamadan önce lütfen müşteri desteğimizle iletişime geçin.

Adım #4 - İade edilen paketin ve kargo şirketinin takip numarasını girerek RMA formunu doldurun. Takip numarası olmayan iadeler depomuz tarafından reddedilebilir, lütfen kayıtlı posta veya diğer izlenebilir gönderi yöntemini kullandığınızdan emin olun.

Adım #5 - İade edilen ürünleri aldıktan ve inceledikten sonra, 14 gün içinde bir geri ödeme yapacağız. Para iadesi yapıldıktan sonra, para iadesinin banka hesap özetlerinizde gösterilmesi normalde 3-5 iş günü kadar sürmektedir. Para iadesi, sipariş için ödeme yaparken kullandığınız orijinal ödeme kaynağına geri gönderilecektir.

Ürün iade ve ücret iade politikamız hakkında daha fazla bilgi için lütfen Hizmet Şartlarımıza bakın.